Home You are here:
Минулий місяць Червень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Незабаром...

Нема подій

Як відомо, ВЕЛИКДЕНЬ - одне із найулюбленіших і найвизначніших народних свят. Воно впродовж багатьох тисячоліть займає на території України серед календарних свят Наших Предків одне з найпочесніших місць.

Прадавність виникнення, складність шляху становлення свята засвідчують його різні назви - ВЕЛИКДЕНЬ, ВЕЛИКДЕНЬ СВІТЛА ДАЖБОЖОГО, ДАЖБОЖЕ СВЯТО, ЯРИЛИН ДЕНЬ, ВОСКРЕСІННЯ, СВЯТО ВЕСНИ тощо.

Останнім часом все частіше доводиться зустрічатися з явищем, коли люди не бачать різниці між ВЕЛИКОДНЕМ, ПАСХОЮ і ВОСКРЕСІННЯМ ХРИСТОСОВИМ, вважаючи їх різними назвами одного і того ж свята. Ще 100-200 років тому така постановка питання у масовому масштабі була навіть неможлива. Та за умов свідомого, цілеспрямованого та довготривалого руйнування прадавнього календаря Наших Предків майже втрачений спільний національний світогляд, прийшло роз’єднання і нерозуміння один одного.

ВЕЛИКДЕНЬ - час виникнення свята дослідники визначають на наших землях не менше як у 7000 років. Уже в цей час визначилася космогонічна сутність свята, склалася його унікальна та багатюща обрядовість, включаючи святкування Вербиці, розписування писанок, випікання короваю (Великодної Бабки) тощо. Можна тільки дивуватися та захоплюватися мудрістю Наших Предків, що відкрили  космогонічну сутність свята ВЕЛИКОДНЯ на тисячоліття, на весь період існування Сонячної системи, незалежно від чиєїсь волі, змін у політичній чи релігійній орієнтації.

ПАСХА - це свято пов’язане з виходом юдеїв з єгипетського рабства і ні за суттю, ні за обрядовістю не є і не може бути українським.

ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОСОВЕ - на Україні це свято почало впроваджуватися лише після насильницького хрещення Русі у 988 році. В основу свята покладений міф щодо воскресіння Ісуса Христоса. Отже, ні місце виникнення цього християнського свята, ні суть його, ні обрядовість не мали при своєму виникненні ніякого відношення до України. Просто прадавнє і вічне свято наших предків “Воскресіння природи” свідомо та штучно підмінене більш пізнім і умовним “Воскресінням Христоса”.

Свято ВЕЛИКОДНЯ припадає на весняне рівнодення, коли  день стає більшим за ніч, символізує перемогу Світла над Темрявою, Дня над Ніччю, Тепла над Холодом, Весни над Зимою. Природа в цей час починає оживати-воскресати після зимового сну, скресають ріки, повертаються птахи з Ірію, дні стають довшими, а Сонце – теплішим.

На підтримку того, що ВЕЛИКДЕНЬ припадає на день весняного рівнодення, існують досить вагомі прямі та опосередковані докази. Ось головні з них:

1.  Практично всі дослідники свята Купайла стверджують, що воно припадає на найкоротшу ніч, називають Купальську ніч “святом кохання” і зазначають, що “діти, зачаті в Купальську ніч, народжуються на Великдень і, як правило, бувають здоровими і щасливими”. Оскільки дата Купайла зафіксована чітко, то Великдень за таких умов може припадати тільки на день весняного рівнодення, і аж ніяк не може бути в кінці квітня, чи, тим більш, на початку травня.

2.    Свято “Вербиці” є невід’ємною частиною Великодніх свят. Всі описи обрядів свята “Вербиці” свідчать, що верба в цей час ще не розпустилася – в наявності тільки бруньки-“котики”. Таке може бути лише у березні. Отже святкування “Вербиці” наприкінці квітня, чи на початку травня, коли верба вже розпустилася і стоїть зелена, втрачає свій магічний зміст. А як бути з ритуалом першого вигону худоби на пасовисько освяченою вербою, коли Пасха припадає, припустимо, на початок травня? Спершу, виходить, треба вигнати худобу вербою, а потім, через декілька днів, її освятити?

3.   Весняний (швидше навіть ранньовесняний) характер величезного пласту обрядових великодніх веснянок-гаївок (заклички Весни, птахів тощо, що притаманне саме березню місяцю) однозначно свідчить на користь дати рівнодення. На початку травня такі заклички (птахи в цей час висиджують пташенят) виглядатимуть вже анахронізмом. В цей час уже святкуються “Зелені свята”.

4.   Свято Воскреслої Землі, яке припадає на початок квітня, не може передувати ВЕЛИКОДНЮ, а входить складовою частиною до Великодніх свят.

5.   На користь рівнодення, як визначальної дати ВЕЛИКОДНЯ, свідчить також свято КОЛОДІЯ (Масляна). Це свято відзначається, як свідчать джерела, з одного боку – в кінці лютого, а з другого – приблизно за місяць до Великодня. Єдиною умовою поєднання цих двох вимог одночасно може бути тільки святкування Великодня на рівнодення.

6.   Не вдалось знайти жодного підтвердження, що Рахманський Великдень, який припадає на 25 день по ВЕЛИКОДНЮ, святкується в травні, або й ще пізніше. В той же час є достатньо посилок на те, що він відзначається у квітні, отже вписується у загальну схему.

7.   На користь святкування ВЕЛИКОДНЯ у день весняного рівнодення свідчить і Навський Великдень з властивим йому обрядом поминання Предків, які перший раз після зими виходять на поверхню. До цього дня, як відомо, приводяться в порядок цвинтарі, могили, що робити у квітні-травні зовсім нелогічно. Натомість він добре вписується у обряди на початку весни.

8.   Виглядає нелогічним також те, що свято сонячного календаря ВЕЛИКДЕНЬ з притаманними йому певними ознаками і відповідною сутністю не має тепер (за пасхально-церковним каноном) постійної дати, визначеної станом космосу, а може відзначатися у якийсь день протягом півтора місяця. Для аналогії можна тільки зазначити, що свята РОДЗДВА, КУПАЙЛА та СВІТОВИДА, рівні за значенням ВЕЛИКОДНЮ, припадають на певні, чітко визначені точки положення СОНЦЯ.

9.   Нелогічною також видається ситуація, коли Сонячне свято (свято сонячного календаря), яким є ВЕЛИКДЕНЬ, залежить від положення Місяця, а не Сонця.

10. Прадавнє свято Весняного новоріччя – народження Світу – Рам назвав святом Весни (Родючості), або Воскресіння. В традиційній культурі іраноарійських народів свято Нового року зветься Навруз (Новий день) і відзначається з 21 березня протягом двох тижнів. Саме тоді, в пору весняного рівнодення Сонце переносить тепло з південної півкулі в Північну, а Земля входить під зодіакальний знак Овена – покровителя орачів-оріїв, коли за ведичною міфологією створено світ і людину. Іранський Новий день дуже нагадує Великдень: такий самий коровай, крашанки (писанки), вітання з воскресінням-пробудженням світлої сили життя навесні, торкання гілочкою верби – Світового Дерева Життя оріїв, така ж радість і щедрі частини. Свято завершується поминаннями-проводами Душ Предків, які з’являлися в Земний світ на Свято Новоліття. Цим підтримується безперервний зв’язок між минулим, нинішнім і прийдешнім. Предківські душі злітаються навесні в образах птахів-вістунів нового хліборобського року, посланців з Вирію – пристановища безвічних душ.

Святкування ВЕЛИКОДНЯ у неділю введено з часу впровадження семиденного тижня, тобто порівняно нещодавно.

На превеликий жаль, у більшості українських родин свято Великодня й досі відзначається не тільки як символ чужовірних легенд (Пасха, Воскресіння Христосове), але й у дні, які не мають своєї сакральності і магічності.

Українці! ВЕЛИКДЕНЬ приходять до нас тільки у день весняного рівнодення, а не тоді, коли це визначили пророки чужого народу - порушивши астрономію й календар, а за ними глузд та традиції. Тож визволяймо душі з рабства! Пам’ятаймо: Наші Предки не були “раби Божі”, а носили горде ймення ОНУКІВ ДАЖБОЖИХ. Будьмо гідні їх, не ганьбімо НАШОГО ПРАДАВНЬОГО РОДУ. Прислухаймося до порад Великих Українців – Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки…

Шануймо і відновлюймо ЗВИЧАЇ та обряди наших Предків.

Коментарі
Додати новий Пошук
Люня  - +)   |2013-02-13 21:35:30
Клас
=)
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top