Home You are here:
Минулий місяць Червень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Незабаром...

Нема подій

Коли у Вербну неділю віруючі вітають один-одного торканням вербовою гілочкою, промовляючи при цьому традиційні поздоровлення “не я б’ю - верба б’є, за тиждень ВЕЛИКДЕНЬ”, більшість з них не знають і, навіть, не задумуються над сакральним змістом цих слів. Що ж до невіруючих - то сама постановка питання щодо прадавнього значення святкових обрядів нелогічна. Це і не дивно, адже виникнення свята сягає таких сивих тисячоліть – часів Трипільської культури, що, навпаки,  можна дивуватися - як  могла ще зберегтися в народі пам’ять про це свято.

Про давність обряду свята ВЕРБИЦІ (який і понині зберігся на Україні) свідчить хоч би той факт, що свято було відоме ще римлянам, які перейняли його від етрусків чи пелазгів. Причому вже в той час цей обряд (промовляння згаданих слів, водосвяття тощо) був відомий як дуже давній звичай, який знали лише деякі волхви - жерці. Це ще одне свідчення про спорідненість етрусків, пелазгів  і племен, що населяли в прадавні часи територію України. Унікальним є те, що на Українi вербиця досi є живим святом, причому ритуальнi примовки, якi входять в обряди цього свята, майже дослiвно зберiгаються з текстами примовок, записаних латинянами вiд етрускiв Це дає змогу зробити висновок, що обряди свята на Українi вiд часiв трипiльських лелегiв (родичiв етрускiв) майже не зазнали змiн і генетично збереглися на своїй землі, а не привнесені звідкись, як це іноді накидається.

Аби осягнути всю велич цього свята, подумаймо, чому язичницький символ Всесвiту - Верба й до сьогоднi так пошановується на Українi, чому вербу висаджували коло кожного двору нарівні з калиною. У прадавнiх віруваннях   наших   Предкiв   Верба   символiзувала   органiзовану  дiлянку

Всесвiту, тобто Галактику (Чумацький шлях), отже й Сварога, Берегиню, дерево життя (Райське дерево) тощо.

Вербове дерево в давнину вважалося чарівним й символічним деревом, на якому перепочивали добрі духи-душі, а тому верба й приносила щастя в родини, перша “віщувала” й “приводила” весну в березневі дні весняного рівнодення, коли ночі ще холодні, а вдень вже пригріває весняне сонечко, коли дерево наливається соком, набирає сили від земних стихій – Землі, Води, Сонця і може передати свою силу іншим. Розпускаючись та розквітаючи, верба символізує силу та життєдайність природи, передає здоров'я, силу та красу людині, тваринному світу, навколишній природі.

Світоглядне значення поняття "верба" розкриває етимологія цього слова. Складається воно з двох слiв "вер" i "ба". В давнину цi слова вiдповiдно означали "всесвiт" i "матiр". В українськiй мовi подвiйну матiр, тобто матiр матерi й сьогоднi називають "баба", "бабуля" та iншими словами, похiдними вiд подвоєння "ба". Слово має корiння у первiсних культах Праматерi свiту. Й до сьогоднi кам'янi культовi зображення праматерi, що стояли на узвишшях могил по всiй Українi, називають бабами.

Слово "вер" також дуже давнє. Величнiсть позначуваного ним явища - Всесвiту - вiдбилась в багатьох українських словах, які ніби засвідчують величність та перевагу цього слова над іншими. Деякими з них ми користуємося i сьогоднi. Це слова "верх", "вершина", "вершити", "верхiв'я", "верхнiй", "зверхник", "верховода", "верховина" тощо.

Таке вшанування верби підкреслює значимість символіки цієї рослини для України і українського народу. Як символ Матерi Всесвiту, а точнiше її тотем-дерево, верба вiдiгравала значну роль в обрядах i ритуалах українських релiгійних i народних свят. Перед Великоднем цiлий тиждень святкувалось вшанування Матерi Всесвiту - верби. I досi збереглись спрощені та перекручені деякі обряди цього свята й назва - "вербний тиждень", "вербна недiля", "вербиця".

Освяченою вербою торкалися всіх домочадців, а особливо дітей, промовляючи при цьому: 

 

Будь великим, як Верба,

А здоровим, як Вода,
А багатим, як Земля.

 

Вербові віти освячували, дякуючи вербі за весняну звістку тепла, добра, майбутніх високих врожаїв. Освячені віти протягом вербного тижня розкидали по полях, розвішували на хлівах, де стоїть худоба. Гiлки освяченої верби припасали i потiм саме ними вперше вигонили весною скотину на пашу. В той же день гiлки верби втикались у хлівах, щоб відігнати від скотини хвороби та нечисту силу.

В настої верби купали дітей, окурювали будинки, заварювали оздоровчі напої, використовуючи антисептичні властивості рослини. Побутує думка, що в хату, де є верба, не може попасти блискавка.

 

Про величне місце ВЕРБИ  в світогляді українського народу засвідчує також те, що вона є неодмінною учасницею і інших великих свят – Купайла, Родздва та самого Великодня, займаючи почесне місце в їх обрядовості, вiдiграючи значну роль в обрядах i ритуалах українських релiгійних i народних свят. Про вербу згадується у дохристиянських веснянках-гаївках (“Вербова дощечка” тощо).

Про значення Верби у Звичаї українців свідчить також те, що освячення верби, як i маку, визнано християнством i включено до своїх свят. У християнськi часи, коли первiсний змiст свята почав забуватись, торкання вербою з побажанням здоров’я почало набирати значення покарання. Вербою били того, хто проспав ранкове богослужiння у вербну недiлю. При цьому примовляли дохристиянський текст: "Не я б'ю: верба б'є, за тиждень Великдень”. Нині християнська церква використовує це свято за тиждень перед святкуванням паски. Але, як відомо, паска щорічно змінює дату святкування – з березня по травень, - і в зв’язку з цим верба втрачає свою унікальну роль першовідкривача весни, бо в квітні-травні розпускається вже багато рослин. Одночасно втрачається радісне, пробуджуюче, пісенне забарвлення свята – адже в цей час за християнськими канонами йде передпасхальний піст з його заборонами на веселощі і співи. А це вже втрата не лише форми, а й  сакрального значення свята.

 

От що приховує в собі наша звичайна верба – природний очищувач води, перший вісник весни - пробуджувач природи, символ Матері Всесвіту.

Шануймо і відновлюймо ЗВИЧАЇ та обряди наших Предків.

Коментарі
Додати новий Пошук
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top