Home You are here:
Минулий місяць Червень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Незабаром...

Нема подій

Трава зелена є знак божественний.

Велесова книга

 

ЗЕЛЕНІ СВЯТА - одне з найвеличніших річних природних свят нашого народу, яке сягає своїм корінням в сиву давнину і заховує в собі пошанування Сонця, Води та Землі, які народжують Зелене Диво – творять життя. Відбувається це навесні, – через сім тижнів (три дні до і після цього строку) після свята Великодня, який припадає на весняне рівнодення (визначально що саме Великодня, а не Пасхи чи Воскресіння Христосового). В цей час тепле весняне Сонечко вже достатньо пригріло Землю, яка відгукнулася буйною рослинністю. Водою наповнились ріки, весело щебечуть птахи, які повернувшись з вирію зайняті висиджуванням в гніздечках своїх пташенят. Отже, ЗЕЛЕНІ СВЯТА приходять до нас у першій декаді травня і тривають протягом тижня. В звичаях нашого народу до сих пір зберігаються на рівні підсвідомості залишки обрядовості щодо вшанування цих прадавніх свят.

Початок їх співпадає з Русаліями, зокрема започатковує ЗЕЛЕНІ СВЯТА Русалчин Великдень. За давніми міфами саме в цей день русалки виходять з води погрітися на весняному сонечку, побігати по полях, погратися.

Люди також раді розквіту природи і святкують це, як велике свято. Напередодні прибирають подвір’я і хати, готують ритуальні страви і напої, замовляють небо, поля, гаї, сади, городи, дітей, світ, Всесвіт… Бо це тільки початок травня: можливі заморозки, посуха, буревії, град тощо, які можуть зашкодити природі, урожаю, а значить і добробуту людей.

До хат заносять пахучі трави: м’яту, полин, любисток, пахучу лепеху, гілки липи, дуба, берези… Ця зелень оздоровче діє на нервову систему та дихальні органи людей.

Багато пісень створив наш народ до ЗЕЛЕНИХ СВЯТ. Усі вони славлять розмай весняної природи:

Синєє озеро розливається,

Сонечко яснеє усміхається,

Силоньки жито набирається…

Але і злі сили не сплять. Вони також прокидаються від зимових холодів, виходять з лісів, хащ та боліт на поля, луки та до людей. Щоб захиститися від них, біля хат, воріт, кошар, де стоїть худоба, високо, щоб було видно, закріплюють обереги – гілки осики, тополі, які мають негативну енергію та відганяють всяку нечисть.

На ЗЕЛЕНІ СВЯТА відзначається ще одне велике свято – ЗІЛЬНИК, яке християнство замінило на Симона Зілота – одного з 12 апостолів. Саме на ЗІЛЬНИК, який припадає на 10 травня, жінки проводять перший ритуальний збір цілющого зела (в першу чергу коріння, бо воно в цей день мало сильні лікувальні властивості). Копають його до схід Сонця, поки роса не опаде. “Піди, дівка, до гаю, шукай зілля розмаю”. В цей день, який також називають ще святом Матері Сирої Землі, не можна обробляти Землю, вбивати в неї кілки, порушувати її спокій. Земля – наша кормилиця, яка дає нам все. ЇЇ величають, замовляють, тримають в чистоті та порядку і тоді Земля сповна віддячує людям гарними врожаями, цілющими рослинами тощо. Безсумнівно, цей світогляд та обрядовість склалися за декілька тисячоліть (а може й десяток тисячоліть) раніше, ніж з’явився названий апостол.

Обрядовими стравами ЗЕЛЕНИХ СВЯТ є крашанки, які проходять через усю весняну обрядовість і є символом зародження нового життя, калачі, м’ясні страви та, безумовно, молода зелень.

ЗЕЛЕНІ СВЯТА завершують весну з її пробудженням природи та передають естафету літу, яке наближається.

Велику руйнацію цієї світоглядності українців нанесло християнство, свідомо і підступно наклавши на ЗЕЛЕНІ СВЯТА “Троицу”. По-перше, світоглядно християнська “Троица” несе в собі славлення Бога Вітця, Бога Духа і Бога Сина, єдиних в одному, що суттєво відрізняється від того глибинного світоглядно-філософського розуміння цього свята нашими предками і яке ще до сих пір зберігається в народних звичаях та підсвідомості кожного українця. По-друге, обрядовість ЗЕЛЕНИХ СВЯТ, яку ще зберегла народна традиція, ні в чому не відповідає ідеології свята “Троицы”, що не сприяє серед українців розумінню суті цього свята, а відтак і потреби збереженню народних традицій, які вже майже втрачені. По-третє, повністю виключена дія космічної магічності ЗЕЛЕНИХ СВЯТ переносом їх святкування християнством на більш пізній строк (адже визначається початок свят християнами - 7 тижнів - від Пасхи (Воскресіння Христосового), а не від Великодня. Як відомо, час святкування Пасхи залежить від сонячного рівнодення і відповідної фази Місяця, в той час як початок ВЕЛИКОДНІХ урочистостей визначається тільки сонячним рівноденням. Підступність ситуації полягає в тому, що християнством безпідставно поєднані два непоєднані свята – ВЕЛИКДЕНЬ і Пасха). За цих умов “Троица” іноді святкується аж у другій половині червня (що видно на малюнку), коли рослини буяють у всю силу, а подекуди вже навіть починають жовкнути від спеки – свідчення того, що магія молодого росту вже втрачена. Окрім того, зламана гілка в цей час вже не дасть нових паростків, в той час як весною, на ЗЕЛЕНІ СВЯТА, замість одної зламаної відростає декілька гілок, тобто природа ніби передбачила цей обряд і не несе ніяких втрат, а, навпаки, стає ще могутнішою.

  Отже, світоглядна суть ЗЕЛЕНИХ СВЯТ, час відзначення та їх обрядовість є ще одним свідченням екологічного світорозуміння наших предків, звичаю українців жити за природним календарем, зливаючись з природою в одне ціле. Дотримуватись звичаю свого народу, який формувався протягом тисяч років і генетично закріплений в багатьох поколіннях – святий обов’язок кожного. Це те, що об’єднує нас в народ, дає нам силу та вирізняє нас серед інших народів.

Тож відроджуймо наші прадавні свята – це дорога до розуміння коренів культури нашого народу, основи нашого сьогодення і дороговказу у майбуття, адже саме без нашого минулого нема в нас і майбутнього!

 

З ЗЕЛЕНИМИ СВЯТАМИ нас!

 

Коментарі
Додати новий Пошук
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top