Home You are here:
Минулий місяць Червень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Незабаром...

Нема подій

Що спільного у цих свят?

 

Cьогодні знайдеться на Україні не багато людей, які зуміють обгрунтовано пояснити, чому головне свято Весни має три назви - ВЕЛИКДЕНЬ, ПАСХА або ж ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОСОВЕ. Більшість же людей над цим навіть і не задумуються. Та і не дивно - звикли жити за принципом: яка різниця за що п’єш - аби більша чарка. В той же час свята ці абсолютно різні як за часом виникнення, так і за своєю суттю та обрядовістю.

ВЕЛИКДЕНЬ - час виникнення свята губиться у сивій давнині. Дослідники визначають йому на наших землях не менше 7000 років. Уже в цей час визначилася космогонічна сутність свята, склалася його унікальна та багатюща обрядовість, включаючи святкування Вербиці, розписування писанок, випікання короваю (Великодної Бабки) тощо. Відзначалося як свято Весняного Сонця і Природи, що відроджувалась після зимового сну, як свято Перемоги Світла над Темрявою, Дня над Ніччю, Сонячного Світла Весни над нічною темрявою Зими. Безпосередньо свято ВЕЛИКОДНЯ відзначалось відповідно до астрономічного положення Сонця - під час весняного рівнодення, коли день ставав довшим за ніч. Але період святкування охоплював цілий цикл обрядових свят, пов’язаних одне з одним, але різних за обрядом проведення, змістом, значенням тощо. Так окрім ВЕРБИЦІ, що передувала ВЕЛИКОДНЮ,  святкувались також окремо НАВСЬКИЙ ВЕЛИКДЕНЬ, РАХМАНСЬКИЙ ВЕЛИКДЕНЬ, РУСАЛЬНИЙ ВЕЛИКДЕНЬ тощо. Кожне з цих свят є оригінальним і неповторним за обрядовістю. Можна тільки дивуватися та захоплюватися мудрістю Наших Предків, що відкрили  космогонічну сутність свята ВЕЛИКОДНЯ на тисячоліття, на весь період існування Сонячної системи, незалежно від чиєїсь волі, змін у політичній чи релігійній орієнтації.

ПАСХА - це свято пов’язане з виходом юдеїв з єгипетського рабства. Назву “пасха” святу дало гебрейське слово “pesach” (перескочення). При цій події, за Біблією, Бог Яхве повбивав в “єгипетській землі кожного перворідного від людини аж до скотини”. Щоб не зачепити своїх бого(яхво)обраних і не понищити юдейські сім’ї, він наказав їм помазати свої двері кров’ю жертовного ягняти. Ці будинки він обминув (перескочив) і на відзнаку цього наказав юдеям у всі часи святкувати святу Пасху-перескочення (Книга Вихід, 12. 1-14). Як бачимо, в основу свята Пасхи покладений біблійний про вихід юдеїв з єгипетського рабства, отже це свято ні за суттю, ні за обрядовістю не є і не може бути українським.

ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОСОВЕ - це свято почали відзначати порівняно недавно. Рішення щодо необхідності святкувати ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОСА  виніс Нікейський собор у 325 році по Хр. Відповідно на Україні це свято почало впроваджуватися лише після насильницького хрещення Русі у 988 році. Як бачимо, в основу свята покладений міф щодо воскресіння Ісуса Христоса. Отже, ні місце виникнення цього християнського свята, ні суть його, ні обрядовість не мали при своєму виникненні ніякого відношення до України.

Як бачимо, всі три назви свята відрізняються за часом і місцем виникнення, світоглядною сутністю та обрядовістю. В той же час так сталося, що останнім часом вони ніби і рівноправні для означення свята ВЕЛИКОДНЯ. Це сталося за умов спланованого насильницького насадження на величне космогонічне свято ВЕЛИКОДНЯ (як і на інші наші прадавні свята) абсолютно чужинських свят ПАСХИ та ВОСКРЕСІННЯ. Ця політика активізувалась після того, як стало зрозумілим, що народ міцно тримається прадавніх традицій своїх Предків. Так, наприклад, високі запашні обрядові хліби Наші Предки називали Великодними бабками чи Великодними короваями ще до недавнього часу (до середини XVIII ст.). Українцям заборонялося нести на Проводи колачі, писанки і крашанки, які присвячувались душам покійних Предків. Ось як писав Іван Вишенський до князя Костянтина Острозького в 1599 р.: ”Пироги і яйця надгробні всюди ліквідуйте”. Ставлення до писанки, Великодних обрядів протягом цілого тисячоліття було різко ворожим та народ донедавна зберігав ці традиції.

Але стараннями царської Росії (православні християни), радянської влади (атеїсти) та нинішньої влади (про око - християнської, а по суті атеїстичної) спотворюється історична пам’ять українського народу, відходить у небуття сакральне значення писанок, Великодніх бабок, Свято Вербиці тощо. Стародавні свята і вірування або нахабно та безпідставно пристосовуються до чужоземних (в основному юдейських) святих, або ж висміюються. Не тільки забуваються чи спотворюються, але й перетворюються на протилежність, зсуваються в часі, що веде до повної втрати магічної дії Свята, перериває зв’язок минуле - сучасне - майбутнє народу.

Ми не проти християнського Воскресіння Христосового чи юдейської Пасхи. Та не треба мішати, як кажуть, грішне з праведним. Хай кожний народ святкує свої свята , за своїми обрядами і в свій час. Але називати одне свято іменем іншого, підміняти поняття - то є вже відверта, хоча ніби і невинна агресія. Що має спільного, наприклад, так звана християнська Вербна неділя (піст, заборона співати, танцювати тощо) та прадавня рідновірська Вербиця - вшанування Верби (символу Праматері Всесвіту) з її веснянками, гаїлками, хороводами тощо.

Нещодавно, 29 березня 1999 р., Україна прощалась зі своїм видатним сином Вячеславом Чорноволом. Прощальну панихиду митрополит Філарет почав зі “звернення до іудеїв”, а потім відправив раба Божого Вячеслава на лоно Авраамове. Забули ми, що Наші Предки вважали себе онуками Дажбожими, мали свою світлу життєстверджуючу Віру, яка філософськи-логічно розв’язувала протиріччя буття - небуття. Юдеїв, як народу, тоді ще не було. Ось до чого призводить втрата своєї історичної пам’яті, прадавньої Віри та космічної суті обрядів.

Отож, українці, думаймо, робімо висновки, повертаймо свою історичну пам’ять, прадавні свята і обряди наших Предків. Пишімо писанки, святкуймо Вербицю, і святкуймо ВЕЛИКДЕНЬ! Саме ВЕЛИКДЕНЬ, а не ПАСХУ, яка, по суті, не має нічого спільного з нашою прадавньою історією!

Коментарі
Додати новий Пошук
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top