Home You are here:
Минулий місяць Квітень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 14 1 2 3 4 5 6 7
week 15 8 9 10 11 12 13 14
week 16 15 16 17 18 19 20 21
week 17 22 23 24 25 26 27 28
week 18 29 30

Незабаром...

Нема подій
СВЯТО ДОЛІ

24 листопада – СВЯТО ДОЛІ


 Поняття «ДОЛЯ» на Україні досить поширене серед інших значимих понять, що свідчить про давність його виникнення та непересічну роль у прадавньому світогляді Наших Предків.
“У всякого своя Доля і свій шлях широкий…” – знайомі ще зі школи рядки. Мабуть не дарма  у “КОБЗАРІ” більшість творів заторкують поняття Долі. Причому це стосується як жіночої долі (“Причинна” тощо), так і чоловічої (“Думка” тощо). Але найбільш повно суть поняття долі розкривається у таких творах Пророка Тараса як “Минають дні, минають ночі…” і, особливо, “Доля”.  

Свято ДОЛІ (іноді називають Берегинею) сьогодні, на жаль, невідомо широкому загалу українців і святкується лише рідновірами. У них воно займає не тільки почесне, але, одночасно, і особливе місце серед пошанованих свят на Україні. Швидше всього це свято виникло ще до трипільських часів і органічно вписувалося в систему світоглядних сонячних свят.

 До нашого часу, на жаль, не дійшли чіткі свідчення про дохристиянську Богиню Долю, але й того що є досить, аби зрозуміти місце  цього свята в житті людини.
Вірування в Долю – своєрідного двійника людини – давні, як світ. О.Потебня у середині XIX століття написав спеціальну розвідку “Про Долю та споріднених з нею істот” . Він порівнював її з такими поняттями як “щастя”, “лихо”, “притча”, “горе”, “біда” тощо.
Наші пращури вірили, що при народженні людини Бог неодмінно посилає їй Долю – добру, або ж лиху (Недолю). Найбільшим багатством вважалося, коли людину наділено щасливою Долею. Але характерно, що з Долею у більшості своїй все-таки пов’язується саме знедоленість, безталання. Доля – одне з втілень Рожаниці. Доля – Богиня, яка наділяє маленьких немовлят при народженні різними якостями. Вона пророкує майбутнє, добру, чи лиху Долю. Для того, щоб Доля була добра – її треба умилостивитти. Тому Рожаницям, Богині Долі робили жертвопринесення, щоб вони дарували дитині ДОБРУ ДОЛЮ.

 Доля, Доляна називались дівчата, що народжувались в цей час. Іноді це свято називають ще жіночим святом “Дівочої долі”. Це свято серед численних жіночих свят є найзнаменнішим. Недарма Воно відбувається 24 листопада - в час після Покрови, яка започатковує період сватань і весіль. У залишках колишніх обрядодій збереглися окремі форми ворожінь - вечорниці, ворожіння про Долю, ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання “до каші” тощо.

Обрядодій, дійств та ворожінь було безліч:
-    ставлять у воду гілочки вишні, таємно відломаних у сусідських садках. Якщо до Родздва гілочки розпускали квіти – власниця має вийти заміж;
-    гадання дівчат з попередньо заготовленими листочками: кожний на окремого парубка, а яблуневий – на дівування. Лягаючи спати, юнка читала молитву Долі, аби та змилосердилася над нею, а вдосвіта просила найменшого в родині хлопчика витягти одного з листочків – котрого витягав – за того й заміж;
-    в сутінках дівчата ходили “на полювання” – підслуховували під вікнами сусідів розмови і за ними пробували вгадати свою Долю;
-    слухали голос тварин, за яким завбачували професію чи характер свого судженого;
-    вибігали на вулицю і запитували ім’я у першого перехожого, щоб знати, як зватиметься майбутній чоловік;
-    удосвіта до сходу Сонця йшли до криниці і видивлялися на себе: якщо відображення “пощерблене”, то подружнє життя буде невдалим, і навпаки.
З особливим нетерпінням чекали хлопці обряду “Кликання судженого до каші”. У деяких місцях цей обряд мав інше забарвлення і називався “Закликання Долі до каші”. У кожному селі були свої наклички.

Хлопці, що сиділи у сховці, на кожну накличку подавали відповідні згуки. Їм не терпілось - адже більшість з них цілий день постили – “щоб Доля послала гарну дружину”. Голодували переважно ті парубки, які мали намір невдовзі оженитися.
Коли закликання на кашу закінчувалося, юнаки почергово заходили до хати, запитуючи: ”Добридень, пань-матко, вся чесна громадо і хато! Чи дозволите завітати до оселі й привітати з Долею?” Як правило, такий дозвіл давали. Тоді хлопець, переступивши поріг, клав хліб і казав: “Зі святою Долею, з добрим вечором, здоровеньки були!”

Як правило, розміщувалися парами, а тому кожен юнак, приховавши в долонях один і два горіхи, пропонував юнці відгадати де “чіт або лишка”. Якщо дівчина вгадувала на “чіт”, себто парну кількість, то сідали разом, а коли ні – мусив шукати іншу. Отак довіряли Долі.
За вечерею молодь веселилася, співала пісень, в яких згадувалось про Долю. Після обрядової вечері влаштовували різноманітні ігри і розваги, які в кожному селі мали свої відмінності.

Цього вечора дівчата не залишалися на досвітки. Всі розходилися по домівках, бо треба було ще продовжувати “викликати Долю”.
Свято залишало приємні спогади і романтичні сподівання на щасливе подружнє життя, яким неодмінно ощедрить покровителька.
Навіть побіжний аналіз цих обрядів, які дійшли до нас, свідчить, що і дівчата і хлопці у значній мірі довіряли Долі щодо вибору пари для подружнього життя. Більше того, складається враження, що цьому вибору (вибору Долі) довіряли навіть більше, ніж своєму особистому.
За християнства свято Долі, як і інші наші прадавні свята, підступно, штучно і свавільно замінено на “вшанування великомучениці Катерини”. Що ж це за великомучениця? За християнським міфом у 304 році в Александрії відбулось наступне: бідолашну Катерину роздягнули і 2 години сікли по оголеному тілу волячими жилами. Посічену до кісток кинули до в’язниці, де тримали без їжі і пиття. Другого дня зв’язали і поклали між чотирма колесами з гострими шипами, але вона залишилась неушкодженою, тому їй мечем відтяли голову, що і урочисто святкується. Мощі ж її начеб то були віднайдені лише у VIII столітті (через 500 років). Порівняймо відстань у часі: 304 рік, коли відбулась земна, хоч і жорстока, пригода з Катериною, і, наприклад, VII-V тисячоліття до н.д. – час оформлення обрядовості свята ДОЛІ.

За християнства розваги на свято Долі були уже без танців – адже християнський піст забороняв це, та і пісні вже обмежувались. Таким чином був втрачений цілий пласт народного Звичаю – танці і хороводи, без яких, безумовно, не обходилося прадавнє свято Долі. За цієї ж причини (піст) і вечорниці пізніше стали так і називатися “пісні вечорниці”. І в традиційних накличках ім’я Долі під цим впливом змінилось на Катерину. Пізніше вже, безумовно, прийшла на вечорниці і горілка, про що свідчать етнографічні джерела.

Свято Долі припадає на 24 листопада, а вшанування Катерини – на 7.12 за християнським календарем (старий і новий стиль). То як у даному випадку враховувати космічний стан космосу? Яка достовірність  за цих умов результатів ворожіння? І, головне, - при чому тут Катерина?
Традиційно в цей час приходили морози. Тому й казали – “Як Катерина по воді, то Родздво – по льоді”; “Як на Катерину холодно, то буде голодно”; “На святу Катерину ховайся під перину” тощо. Безумовно, приказки в такій редакції (Катерина замість Долі) виникли уже після хрещення Русі, адже морози, мабуть, були і до того, як замучили бідну Катерину. Але такий підхід активно впливає і сприяє замуленню витоків і святинь народу, спрощенню та підміні визначальних понять і самого світогляду, втрати українцями своєї окремішності і Віри-Звичаю.
Як видно з семантики назви, суті і обрядових дій свята, свято Долі пов’язане з природою, одруженням, магією провидіння та ворожіння, пошануванням пам’яті Предків, тощо, бо свято ДОЛІ є давнім величним світоглядним язичницьким святом, якого не змогли до кінця знищити і затьмарити навіть тисячолітнє панування чужої віри і влади.

Бажаємо всім нам дожити до тих часів,
коли наші діти і онуки відзначатимуть Свято Долі за прадавнім обрядом!
Українці, повертаймо свої свята, їх сутність та обрядовість,
тоді з нами будуть і наші БОГИ і наша щаслива ДОЛЯ!
Зі СВЯТОМ ДОЛІ!

Коментарі
Додати новий Пошук
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top