Home You are here:
Минулий місяць Червень 2019 Наступний місяць
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Незабаром...

Нема подій
СВЯТО ДОЛІ

24 листопада – СВЯТО ДОЛІ


 Поняття «ДОЛЯ» на Україні досить поширене серед інших значимих понять, що свідчить про давність його виникнення та непересічну роль у прадавньому світогляді Наших Предків.
“У всякого своя Доля і свій шлях широкий…” – знайомі ще зі школи рядки. Мабуть не дарма  у “КОБЗАРІ” більшість творів заторкують поняття Долі. Причому це стосується як жіночої долі (“Причинна” тощо), так і чоловічої (“Думка” тощо). Але найбільш повно суть поняття долі розкривається у таких творах Пророка Тараса як “Минають дні, минають ночі…” і, особливо, “Доля”.  

Свято ДОЛІ (іноді називають Берегинею) сьогодні, на жаль, невідомо широкому загалу українців і святкується лише рідновірами. У них воно займає не тільки почесне, але, одночасно, і особливе місце серед пошанованих свят на Україні. Швидше всього це свято виникло ще до трипільських часів і органічно вписувалося в систему світоглядних сонячних свят.

 До нашого часу, на жаль, не дійшли чіткі свідчення про дохристиянську Богиню Долю, але й того що є досить, аби зрозуміти місце  цього свята в житті людини.
Вірування в Долю – своєрідного двійника людини – давні, як світ. О.Потебня у середині XIX століття написав спеціальну розвідку “Про Долю та споріднених з нею істот” . Він порівнював її з такими поняттями як “щастя”, “лихо”, “притча”, “горе”, “біда” тощо.
Наші пращури вірили, що при народженні людини Бог неодмінно посилає їй Долю – добру, або ж лиху (Недолю). Найбільшим багатством вважалося, коли людину наділено щасливою Долею. Але характерно, що з Долею у більшості своїй все-таки пов’язується саме знедоленість, безталання. Доля – одне з втілень Рожаниці. Доля – Богиня, яка наділяє маленьких немовлят при народженні різними якостями. Вона пророкує майбутнє, добру, чи лиху Долю. Для того, щоб Доля була добра – її треба умилостивитти. Тому Рожаницям, Богині Долі робили жертвопринесення, щоб вони дарували дитині ДОБРУ ДОЛЮ.

 Доля, Доляна називались дівчата, що народжувались в цей час. Іноді це свято називають ще жіночим святом “Дівочої долі”. Це свято серед численних жіночих свят є найзнаменнішим. Недарма Воно відбувається 24 листопада - в час після Покрови, яка започатковує період сватань і весіль. У залишках колишніх обрядодій збереглися окремі форми ворожінь - вечорниці, ворожіння про Долю, ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання “до каші” тощо.

Обрядодій, дійств та ворожінь було безліч:
-    ставлять у воду гілочки вишні, таємно відломаних у сусідських садках. Якщо до Родздва гілочки розпускали квіти – власниця має вийти заміж;
-    гадання дівчат з попередньо заготовленими листочками: кожний на окремого парубка, а яблуневий – на дівування. Лягаючи спати, юнка читала молитву Долі, аби та змилосердилася над нею, а вдосвіта просила найменшого в родині хлопчика витягти одного з листочків – котрого витягав – за того й заміж;
-    в сутінках дівчата ходили “на полювання” – підслуховували під вікнами сусідів розмови і за ними пробували вгадати свою Долю;
-    слухали голос тварин, за яким завбачували професію чи характер свого судженого;
-    вибігали на вулицю і запитували ім’я у першого перехожого, щоб знати, як зватиметься майбутній чоловік;
-    удосвіта до сходу Сонця йшли до криниці і видивлялися на себе: якщо відображення “пощерблене”, то подружнє життя буде невдалим, і навпаки.
З особливим нетерпінням чекали хлопці обряду “Кликання судженого до каші”. У деяких місцях цей обряд мав інше забарвлення і називався “Закликання Долі до каші”. У кожному селі були свої наклички.

Хлопці, що сиділи у сховці, на кожну накличку подавали відповідні згуки. Їм не терпілось - адже більшість з них цілий день постили – “щоб Доля послала гарну дружину”. Голодували переважно ті парубки, які мали намір невдовзі оженитися.
Коли закликання на кашу закінчувалося, юнаки почергово заходили до хати, запитуючи: ”Добридень, пань-матко, вся чесна громадо і хато! Чи дозволите завітати до оселі й привітати з Долею?” Як правило, такий дозвіл давали. Тоді хлопець, переступивши поріг, клав хліб і казав: “Зі святою Долею, з добрим вечором, здоровеньки були!”

Як правило, розміщувалися парами, а тому кожен юнак, приховавши в долонях один і два горіхи, пропонував юнці відгадати де “чіт або лишка”. Якщо дівчина вгадувала на “чіт”, себто парну кількість, то сідали разом, а коли ні – мусив шукати іншу. Отак довіряли Долі.
За вечерею молодь веселилася, співала пісень, в яких згадувалось про Долю. Після обрядової вечері влаштовували різноманітні ігри і розваги, які в кожному селі мали свої відмінності.

Цього вечора дівчата не залишалися на досвітки. Всі розходилися по домівках, бо треба було ще продовжувати “викликати Долю”.
Свято залишало приємні спогади і романтичні сподівання на щасливе подружнє життя, яким неодмінно ощедрить покровителька.
Навіть побіжний аналіз цих обрядів, які дійшли до нас, свідчить, що і дівчата і хлопці у значній мірі довіряли Долі щодо вибору пари для подружнього життя. Більше того, складається враження, що цьому вибору (вибору Долі) довіряли навіть більше, ніж своєму особистому.
За християнства свято Долі, як і інші наші прадавні свята, підступно, штучно і свавільно замінено на “вшанування великомучениці Катерини”. Що ж це за великомучениця? За християнським міфом у 304 році в Александрії відбулось наступне: бідолашну Катерину роздягнули і 2 години сікли по оголеному тілу волячими жилами. Посічену до кісток кинули до в’язниці, де тримали без їжі і пиття. Другого дня зв’язали і поклали між чотирма колесами з гострими шипами, але вона залишилась неушкодженою, тому їй мечем відтяли голову, що і урочисто святкується. Мощі ж її начеб то були віднайдені лише у VIII столітті (через 500 років). Порівняймо відстань у часі: 304 рік, коли відбулась земна, хоч і жорстока, пригода з Катериною, і, наприклад, VII-V тисячоліття до н.д. – час оформлення обрядовості свята ДОЛІ.

За християнства розваги на свято Долі були уже без танців – адже християнський піст забороняв це, та і пісні вже обмежувались. Таким чином був втрачений цілий пласт народного Звичаю – танці і хороводи, без яких, безумовно, не обходилося прадавнє свято Долі. За цієї ж причини (піст) і вечорниці пізніше стали так і називатися “пісні вечорниці”. І в традиційних накличках ім’я Долі під цим впливом змінилось на Катерину. Пізніше вже, безумовно, прийшла на вечорниці і горілка, про що свідчать етнографічні джерела.

Свято Долі припадає на 24 листопада, а вшанування Катерини – на 7.12 за християнським календарем (старий і новий стиль). То як у даному випадку враховувати космічний стан космосу? Яка достовірність  за цих умов результатів ворожіння? І, головне, - при чому тут Катерина?
Традиційно в цей час приходили морози. Тому й казали – “Як Катерина по воді, то Родздво – по льоді”; “Як на Катерину холодно, то буде голодно”; “На святу Катерину ховайся під перину” тощо. Безумовно, приказки в такій редакції (Катерина замість Долі) виникли уже після хрещення Русі, адже морози, мабуть, були і до того, як замучили бідну Катерину. Але такий підхід активно впливає і сприяє замуленню витоків і святинь народу, спрощенню та підміні визначальних понять і самого світогляду, втрати українцями своєї окремішності і Віри-Звичаю.
Як видно з семантики назви, суті і обрядових дій свята, свято Долі пов’язане з природою, одруженням, магією провидіння та ворожіння, пошануванням пам’яті Предків, тощо, бо свято ДОЛІ є давнім величним світоглядним язичницьким святом, якого не змогли до кінця знищити і затьмарити навіть тисячолітнє панування чужої віри і влади.

Бажаємо всім нам дожити до тих часів,
коли наші діти і онуки відзначатимуть Свято Долі за прадавнім обрядом!
Українці, повертаймо свої свята, їх сутність та обрядовість,
тоді з нами будуть і наші БОГИ і наша щаслива ДОЛЯ!
Зі СВЯТОМ ДОЛІ!

Коментарі
Додати новий Пошук
Залишити коментар
Ім’я:
Email:
 
Тема:
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Будь ласка, введіть перевірочний код, що Ви бачите на картинці.
Русская редакция: www.freedom-ru.net & www.joobb.ru

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
Top